Yılmaz Otomotiv | Lastik - Jant - Akü - Servis

Far Ayarı

Farların önemi özellikle gece kullanımlarında daha da ön plana çıkıyor. Hem yolu görebilmek hem de diğer sürücülere görünebilmek için doğru şekilde ayarlanmalı ve belli aralıklarla bakımı yapılmalıdır.

 

Ne yazık ki ülkemizde ticari kadar binek araçlar da yük taşıma işleminde kullanılıyor. Bagaj bölümü yüklü olan otomobiller ön kısımlarının havaya kalkması nedeniyle yol yerine daha yüksekleri aydınlatıyor.
Bu problem günümüz otomobillerinin hemen hemen hepsindeyse bir nebze çözüm bulmuş durumda. Far yüksekliği ayar mekanizması sürücüyü yormayacak kadar yakın bir bölümde bulunuyor.
Kullanımıysa oldukça pratik. Araç yüklüyken ağırlığa bağlı olarak yükseklik ayarı 1,2 veya 3'e getirilebilir.

Cam sağlam olmalı.
Cam ışığı yola yönlendiren ekipman olarak karşımıza çıkıyor. Far üretilirken camıyla birlikte tasarlanıyor. Her far camının üzerinde ışığı yönlendiren şekiller bulunuyor(yeni nesil araçlarda freeform camlar yani bu şekiller yok). Bu yüzden kırılan camın yerine mutlaka orijinali takılmalı. Aksi taktirde far ya iyi aydınlatmaz ya da sürücünün görüşünde yanılsamalara yol açıyor.
Türkiye yollarında sıkça rastlanan bir başka yanlışsa otomobillere üretici firmanın onaylamadığı ampullerin takılması. Özellikle ticari araçlarda yaşanan bu olay otomobilin elektrik tesisatına zarar verirken, yangın tehlikesi bile yaratabiliyor. Ayrıca karşıdan gelenlerin gözlerini alarak görüşü de engelliyor.
Farları maskelemek veya boyamaksa bir o kadar tehlikeli. Bu işlemler görüşü azalttığı gibi kazalara neden olabiliyor.
Sürücülerin eğitim alması gereken detaylardan birisi de sis lambaları. Özellikle sis ve toz gibi durumlarda görüş mesafesini artırmak için kullanılan bu aydınlatma grubu, normal hava şartlarında karşıdan veya arkadan gelen sürücülerin gözlerini kamaştırıyor. Ayrıca normal havalarda sis farlarını yakmak bir trafik suçudur.

Far ayarı nasıl yapılmalı?
Far ayarları sarsıntıdan dolayı zamanla bozulabilir ya da fabrika çıkışında boşken yapılan ayarlar otomobil yüklüyken kullanılınca yanlış yerleri aydınlatabilir. Böyle durumlarda en doğrusu yetkili servislerde far ayar cihazlarıyla ayar yapmaktır; ancak servise gidecek zamanınız yoksa bu ayarları kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için aracınızı düz ve gölgede olan bir duvarın önüne 10 metre aralık bırakacak şekilde park edin. Kısa huzmeli farlarınızı yakın ve farın içindeki ayar vidasından ışık yüksekliğini 75 cm'ye ayarlayın. Şekilde F ile gösterilen noktalar farın en yüksel aydınlattığı yerden 16 cm aşağıda ve aynı dikey eksende olmalıdır. Eğer farlarınız şekilde gösterilen ve belirtilen yükseklikten farklı bir aydınlatma yapıyorsa ayar düğmesi kullanarak ışık yüksekliğini ayarlayın. Bu işlemden sonra yatay ayarı yapmak için aracınızın genişliğini duvarda işaretleyin; sonra sol fardan aracın izdüşümünün ortasında ışığın 16 cm'ye kadar yükselmesini sağlamak için yatay ayar düğmesini döndürün. Sağ farın aracınızın izdüşümü içindeki ışık yüksekliğinin de 75 cm olması gerekir.

Arkadaşlar bu konulara dikkat etmemiz gerek, geceleri far ayarı bozuk arabalardan bıkmış durumdayım, biri yukarı biri aşağı bakan, dengesiz aydınlatan saçma sapan ampul takanlar gözlerimi mahvediyor ve sürüş zevkimin ve sinirimin içine ediyor.